Władysławowo

 

Gmina Władysławowo zlokalizowana u nasady Półwyspu Helskiego na terenie objętym ochroną w ramach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego we Władysławowie – oferuje jedne z najcenniejszych walorów wypoczynkowych i bioklimatycznych we Władysławowie. Swoim zasięgiem gmina Władysławowo obejmuje następujące miejscowości: Chałupy, Chłapowo, Rozewie, Jastrzębia Góra, Ostrowo, Karwia i Tupadły, z których każda posiada niepowtarzalny urok i wiele wartych zobaczenia miejsc. Klifowe wybrzeże pomiędzy Władysławowem a Jastrzębią Górą to 28 km pięknych plaż, bezpośredni dostęp do morza i zatoki, malownicze wąwozy z charakterystyczną roślinnością, najbardziej na północ wysunięty punkt Polski oznaczony obeliskiem „Gwiazd Północy”, wieża widokowa, muzeum przyrodnicze, Aleja Gwiazd Sportu, latarnia morska z muzeum latarnictwa to zaledwie niewielki ułamek wielu atrakcji, dla których warto do nas przyjechać do Władysławowa. Nasza kwatera mieści się na osiedlu Cetniewo jest to cicha spokojna okolica.

 

Cetniewo jedna z głównych dzielnic Władysławowa, najbardziej znana z powstałego w roku 1952 Centralnego Ośrodka Sportu i Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, w którym wielokrotnie odbywały się imprezy sportowe wysokiej rangi (m.in. roku 2006 Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów).

Jeden z deptaków w mieście nosi nazwę Aleja Gwiazd Sportu, którą otwarto w 2000 roku. Znajdują się na niej gwiazdy z wypisanymi imionami i nazwiskami słynnych sportowców polskich i jednego zagranicznego. Aleja rozciąga się od ulicy Księdza Merkleina aż do zejścia nad morze. Latem każdego roku odbywają się uroczystości dodania nowych gwiazd, na które przybywają znani sportowcy Polski. Ostatnie odsłonięcie nowych gwiazd odbyło się 15 lipca 2014 roku

Port we Władysławowie (położony nad otwartym morzem) jest jednym z najważniejszych portów rybackich nad Bałtykiem pod względem ilości wyładowywanej ryby, liczby obsługiwanych kutrów rybackich i wyposażenia. Oprócz wypełniania swych podstawowych funkcji (przetwórstwo ryb, fabryka lodu i mączki rybnej, stocznia remontowa) chętnie gości turystów. Od maja do października cumują jachty sportowe i żaglowce, które mogą zaopatrzyć się tu w paliwo, prowiant i wodę, dokonać niezbędnych napraw i remontów.